Gorce

biegówki/nartorolki

Artykuł

Zapisz się na lekcje

WRóĆ DO BLOGA

Zapisz się na lekcje narciarstwa biegowego z instruktorem Wyskocz na biegówki!

 

 

Jeśli zastanawiasz się jak najlepiej ubrać się na pierwszy trening na biegówkach zerknij tutaj:

10 listopada 2022

Biegówki- co warto wiedzieć na początek? 

Biegówki to potoczne określenie nart biegowych, a narciarstwo biegowe i biegi narciarskie to wymienne nazwy dyscypliny sportu, którą zapewne kojarzysz z naszą mistrzynią i multimedalistką olimpijską Justyną Kowalczyk. Być może przed Twoimi oczami pojawia się teraz obraz wysportowanych biegaczy, którzy biorą udział w zawodach najwyższego szczebla? Kompletnie nie widzisz w tych obrazkach siebie... bo jak? Przecież narciarstwo biegowe jest niesamowicie wymagającą aktywnością, do której uprawiania potrzebna jest sprawność fizyczna i kondycja, która jest poza Twoim zasięgiem... to wewnętrzne przekonanie sprawia, że wiele osób nie próbuje nawet myśleć o biegówkach jako o sporcie, który mogą uprawiać po prostu dla przyjemności. 

Czas to zmienić!

Narciarstwo biegowe na poziomie wyczynowym, to owszem, wymagający sport. W końcu to biegacze narciarscy mogą pochwalić się najwyższymi wartościami VO2max (tzw. pułap tlenowy)  świadczącymi o wysokiej wydolności organizmu w wysiłkach długotrwałych. Jednak nie oznacza to, że jako osoba "na niższym poziomie" nie możesz wybrać się na biegówki. Wręcz przeciwnie, w tym sporcie możesz odnaleźć motywacje do regularnej aktywności i poprawić swoją ogólną sprawność fizyczną. 

Skoro już podjąłeś decyzje, że spróbujesz wyskoczyć na biegówki, to warto wspomnieć o tym czego potrzebujesz do uprawiania tego sportu. Zestaw narciarza biegowego to nie tylko narty biegowe. Do nart niezbędne są specjalne buty, które bardzo przypominają zimowe obuwie sportowe natomiast z przodu posiadają metalowy pręcik, który pozwala na wpięcie buta do wiązania narty. Poza tym potrzebujesz jeszcze tylko kijów za pomocą których będziesz mógł się odpychać. Cały zestaw możesz wypożyczyć w wypożyczalniach, które zazwyczaj są usytuowane obok tras narciarstwa biegowego. 

Podsumowując do podstawowego zestawu narciarza biegowego należą:

1) narty biegowe

2) buty do nart biegowych

3) kije

Gorce

biegówki/nartorolki

690 287 318                

Kontakt:

wyskocznabiegowki@gmail.com